Sackit tabouret RETROit Dunes, cuir drum
Inscrivez-vous pour voir nos prix et pouvoir commander. Livraison uniquement à l'industrie, au commerce, à l'artisanat, aux institutions publiques, aux autorités et aux institutions comparables. Pas de vente aux particuliers !
Ouvrir une sessionDescription
Exclusive drum in Dunes leather with handmade details
The cognac-colored leather of the RETROit Dunes Drum adds warmth and edgy details to your home. The drum is made from the finest materials and is designed with a stylish Nordic look. Use the puff alone as an extra seat or combine it with the matching RETROit Dunes lounge chair as a footstool – just put up your feet and relax!
The high-quality Dunes leather from the Danish manufacturer “Sørensen Leather” is a chrome free natural leather with a soft touch and an edgy look. The nubuck effect is the result of a fine sanded surface and an oil treatment, which gives the leather a particular mat and raw look. It is a beautiful aniline leather where color differences and natural markings will appear to make every piece one of a kind.
The RETROit Dunes Drum is a truly comfortable piece of furniture. The drum is filled with a special mixture of foam and EPS pearls to create a soft seat. Furthermore, this special filling will make sure that the drum stays beautifully shaped – smart!
Spécifications
| Constructeur | Sackit |
|---|---|
| Groupe de produits | vivre |
| Types de produits | Chaises et tabourets |
| Couleur | cuir |
| Domaine d'emploi | Indoor |
| Matériel | Polyester |
| Remplissage | Balls EPS |
| Couleur supplémentaire | brun |
| Hauteur | 50 cm |
| Largeur | 35 cm |
| Hauteur du colis | 0 mm |
| Largeur du colis | 0 mm |
| Profondeur du colis | 0 mm |
| Poids du paquet | 3 kg |